Języki skandynawskie a rynek pracy

Języki skandynawskie a rynek pracy

Języki skandynawskie, takie jak język szwedzki, norweski czy duński należą do grupy języków germańskich i są uważane za trudne do nauki. Czy jednak znajomość tych języków daje lepsze szanse na rynku pracy i czy pracodawcy poszukują osób znających języki skandynawskie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i przyjrzeć bliżej zaletom znajomości języków skandynawskich i tłumaczeniom na te języki.

Rynek pracy a znajomość języków skandynawskich

Znajomość języka angielskiego stała się dziś standardem na rynku pracy i nie daje już gwarancji zatrudnienia. Największe szanse na znalezienie atrakcyjnej posady i dodatkowe profity mają osoby znające rzadkie języki, np. języki skandynawskie.

Niskie koszty pracy, bliskie położenie i wysoko wykwalifikowana kadra stanowią zachętę dla skandynawskich firm do podejmowania działalności w Polsce w sektorze finansowym, usługowym, logistyczno - transportowym i budowlanym. Poszukują one pracowników biegle władających językiem szwedzkim, duńskim czy norweskim, aby nawiązać współpracę i ułatwić komunikację z klientami czy partnerami w ich ojczystym języku. Biegłe opanowanie języka norweskiego, szwedzkiego czy duńskiego jest szczególnie pożądane w branży turystycznej, placówkach medycznych, w sektorze IT, w gastronomii, budowlance czy w handlu i jest ważniejsze niż doświadczenie lub inne kompetencje.

Języki skandynawskie są doceniane również na polskim rynku pracy dając możliwość zatrudnienia w obsłudze klienta, zagranicznej księgowości czy w branży tłumaczeniowej.

Języki skandynawskie a rynek pracy

Czy języki skandynawskie są do siebie podobne?

Języki skandynawskie mają wiele wspólnych elementów gramatycznych i leksykalnych, co oznacza, że osobom znającym przynajmniej jeden z tych języków łatwiej będzie nauczyć się kolejnego języka z tego regionu. Język duński, szwedzki i norweski to przykłady języków należących do rodziny języków północnogermańskich. Języki używane w Danii, Szwecji i Norwegii są do siebie bardzo podobne, zwłaszcza pod względem pisowni, jednak wymowa w języku duńskim znacznie odbiega od wymowy w języku szwedzkim czy norweskim.

Do krajów skandynawskich zalicza się często również Finlandię, biorąc pod uwagę względy historyczne i terytorialne. Jednak język fiński, należący do podrodziny języków ugrofińskich, diametralnie różni się od języka szwedzkiego, duńskiego czy norweskiego, i jest spokrewniony z językiem estońskim i węgierskim.

Tłumaczenia na języki skandynawskie

Język szwedzki i norweski cieszą się w Polsce rosnącą popularnością, a polskie szkoły językowe i uczelnie wyższe coraz częściej oferują możliwość kształcenia w tym kierunku.

Znajomość języków skandynawskich to nie tylko szerokie możliwości rozwoju zawodowego, lecz także szansa poznania krajów szczęśliwych ludzi i filozofii ich życia (szwedzkie „lagom” czy duńskie „hygge”).

Zapotrzebowanie na tłumaczenia na języki skandynawskie rośnie wraz z rozwojem emigracji do krajów skandynawskich i rosnącym zapotrzebowaniem wśród pracodawców na pracowników posługujących się biegle nie tylko językiem angielskim, ale i szwedzkim, norweskim czy duńskim.

Na wysokość wynagrodzenia tłumacza ma wpływ nie tylko język, którym się posługuje, ale jego specjalizacja – na lepsze zarobki mogą bowiem liczyć tłumacze wykonujący tłumaczenia medyczne prawnicze lub techniczne.

Wyższe stawki mogą również dyktować tłumacze przysięgli posiadający szczególne uprawnienia nadawane po ukończeniu studiów filologicznych i zdaniu specjalnego egzaminu.  Po wpisaniu na listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez Ministerstwo Sprawiedliwości mogą oni oficjalnie wykonywać tłumaczenia przysięgłe.

Dzięki współpracy z wieloma doświadczonymi tłumaczami możemy zaoferować tłumaczenia nie tylko w zakresie języków skandynawskich, ale również innych mniej popularnych języków: katalońskiego, mołdawskiego, mongolskiego, wietnamskiego czy persi. Realizujemy także zlecenia na duże wielojęzyczne projekty, dostosowując nasze usługi do potrzeb każdego Klienta.

Jeżeli poszukujesz profesjonalnej obsługi z w języku angielskim, niemieckim, ukraińskim lub w innych językach – zapraszamy do kontaktu.

 

 

Napisz do nas: angos@angos.com.pl

Bezpłatna wycena w ciągu kilku minut 🙂

tłumaczenie dokumentów samochodowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *